Historia Kanny

Czym jest Sceletium Tortuosum i jakie jest jej pochodzenie?

Kanna, czyli inaczej Sceletium Tortuosum jest rośliną pochodzącą z obszarów południowej Afryki. Rdzenni mieszkańcy wykorzystywali ją już w zamierzchłych czasach odnajdując w niej antidotum na niejedną dolegliwość. Roślina ta dość często stosowana była zatem w ludowej medycynie, a także, niejednokrotnie używano jej podczas rytualnych obrzędów ludowych. Już wówczas zaczęto zwracać uwagę na jej niesamowite właściwości antystresowe i adaptogenne. Odpowiadają za to zawarte w kannie różne alkaloidy, a w szczególności Mesembryna. Wykazano, że działa jako inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny, a ostatnio stwierdzono również, że zachowuje się jako słaby inhibitor enzymu fosfodiesterazy 4. W badaniu in vitro opublikowanym w 2015 roku, naukowcy stwierdzili, że “ekstrakt Sceletium Tortuosum o wysokiej zawartości Mesembryny wywiera działanie antydepresyjne, działając przede wszystkim jako środek uwalniający monoaminy, a nie jako selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego serotoniny.” Jako taki, mesembryna prawdopodobnie odgrywa dominującą rolę w antydepresyjnych efektach kanny.

Nazwa „kanna” wywodzi się z języka plemienia Khoikhoi, które prawdopodobnie jako pierwsze odkryło pozytywne przymioty tejże rośliny. Początkowo, kanna przygotowywana była w prosty, tradycyjny sposób. Suszoną kannę żuto bądź dodawano ją do różnego rodzaju napojów. Często stosowano ją przed wyruszeniem na polowanie, wykorzystując jej właściwości uspakajające i wyciszające układ nerwowy. Wierzono także, iż kanna poprawia koncentrację, co zdecydowanie pomagało w łowach na dziką zwierzynę.

Sceletium tortuosum i proces fermentacji

Najczęstszym sposobem przygotowania kanny jest fermentacja. Liście i pędy rośliny poddawane są temu procesowi, aby zwiększyć pozytywne właściwości ziela. Zostało bowiem udowodnione, że fermentacja ma ogromny wpływ na składniki chemiczne zawarte w roślinie, co w dużym stopniu poprawia jej działanie. Na czym polega fermentacja kanny? Proces ten sprowadza się do skruszenia i zmielenia świeżego ziela, a następnie przechowywaniu go przez kilka dni w szczelnie zamkniętym pojemniku. Po tym czasie, materiał roślinny suszy się na słońcu aż do wyschnięcia. Odpowiednio przygotowany produkt ma jasnobrązową barwę. Fermentacja ma na celu zintensyfikowanie pożądanych właściwości kanny, ale także podczas jej trwania roślina traci szkodliwe oksalaty, które w nadmiarze drażnią przewód pokarmowy i sprzyjają powstawaniu kamieni nerkowych. W cała roślina zawiera ok 0,8% Mesembryny. Udowodniono także, iż proces fermentacji kanny podnosi poziom leczniczych alkaloidów. Różne ekstrakty kanny mogą zwierać różne stężenia Mesembryny.

Właściwości Sceletium tortuosum

Sceletium tortuosum posiada bardzo dużo pozytywnych właściwości, które – choć znane od wieków – odkrywane są na nowo w ostatnich dziesięcioleciach.

Doskonały adaptogen

Adaptogeny to substancje aktywne występujące w roślinach, których zadaniem jest przywrócenie organizmowi równowagi – zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Adaptogeny są zatem właściwym środkiem niwelującym stres, który – z powodu szybkiego życia – dotyka nas niemal przez cały czas. Sceletium tortuosum, w naturalny i bezpieczny sposób zmniejsza poczucie zmęczenia, poprawia koncentrację oraz chroni organizm przed niekorzystnymi skutkami stresu. Co więcej, roślina ta poprawia funkcje mózgowe, zwiększając umiejętność uczenia się i zapamiętywania. Kanna zatem z jednej strony pobudza organizm do działania, z drugiej – wycisza i uspokaja nerwy. Roślina ta jest więc idealnym środkiem dla osób zapracowanych, zabieganych i zestresowanych.

Linki do badań:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25389443/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26608705/

Sceletium tortuosum a nerwica i depresja

Depresja jest ciężką chorobą cywilizacyjną ówczesnego świata. Liczba osób na nią cierpiących wciąż rośnie i bardzo ciężko znaleźć odpowiednie środki mogące pomóc osobom chorym na depresję i nerwicę. Kanna posiada substancje, które poprawiają nastrój i osłabiają w znacznym stopniu uczucie niepokoju i lęku. Ziele to używane jest do przygotowywania nalewek i naparów o działaniu znieczulającym i uspakajającym. Z rośliną tą wiąże się duże nadzieje myśląc o naturalnych metodach leczenia depresji i fitoterapii. Pamiętać należy, że przy walce z depresją, chcąc używać naturalnych środków – niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który wskaże odpowiednie dawkowanie ziół.

Link do badań:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27553978/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3828542/
https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0378874115302348